Wspomnienie tygodnia: Aswan i okolice

Aswan. Miasto położone na wschodnim wybrzeżu Nilu, przy pierwszej katarakcie. Dla Egipcjan był to koniec świata – brama do Czarnego Lądu. Dla turystów miasto jest atrakcją. Również jego okolice, które jako część nubijskiego regionu , zasługują na swoją uwagę.  Aswan to też końcowa stacja linii kolejowej z Kairu, port lotniczy i ośrodek turystyczny, z którego wyruszają wycieczki do Abu Simbel.

Najstarszą część Aswanu stanowi leżąca na Nilu wyspa Elefantyna, której nazwa pochodzi od czarnych skał na południowym brzegu wyspy, przypominających stado kąpiących się słoni. Współcześnie stanowi ona część miasta. Wyspa ma około 1200 m długości i 400 m szerokości w najszerszym miejscu. W chwili obecnej  znajdują się na niej  stanowiska archeologiczne, luksusowy hotel, Muzeum Asuańskie oraz kilka nubijskich wiosek. Dostać się tam można za pomocą felluki, łodzi motorowej lub promem używanym głównie przez lokalną ludność.

Aswan to jedno z najbardziej suchych zamieszkanych miejsc na świecie. Z tego powodu w większości osad nubijskich po prostu nie ma dachów. Jest tutaj bardzo suchy, ale słoneczny klimat, tworzący idealne warunki do leczenia chorób takich jak reumatyzm, artretyzm oraz wszelkich przeziębień. Więc osoby z takimi przypadłościami odpoczywając w tych rejonach poczują się lepiej. To również znane źródło budulca – granitu, który wykorzystywano do tworzenia posagów i obelisków – zielone wysokie palmy i tropikalna roślinność, złote pustynne piaski oraz srebrzyste wody Nilu

Dużą popularnością cieszy się asuańska promenada. Można się zatem wybrać na spacer w cieniu egzotycznych palm, zjeść dania z kuchni regionalnej i europejskiej oraz wypić super kawę w jednej z kafejek przy deptaku, skąd dobiega wszechobecna nubijska muzyka.

W okolicy Aswanu znajduje się starożytny kamieniołom sjenitu (czerwonego granitu), w którym znaleziono fragmenty rzeźb i nieukończony, największy na świecie obelisk dla królowej Hatshepsut oraz fragmenty rzeźb. W pobliżu miasta, powyżej pierwszej katarakty na Nilu, znajduje się Zapora Asuańska (zbudowana w 1902), na południe od miasta – Hydrowęzeł Asuański (m.in. Wielka Tama Asuańska).

Wielu osobom wraz z nazwa Aswan kojarzy się tama. Została ona zbudowana w okresie 1892-1902 z miejscowego granitu. Jej zadaniem było zwiększenie zapasów wody i regulacji Nilu, co wiązało się bezpośrednio ze wzrostem egipskiej populacji. Tama nie jest tylko źródłem wody, ale i energii elektrycznej, która przesyłana jest do całego Egiptu.

Z tamą związane jest Jezioro Nasera, które jest największym sztucznym akwenem na świecie. Jest też miejscem pobytu ptactwa, a na jego brzegu spotkać można gazele i lisy. Na okolicznych mieliznach nie brak też krokodyli.

Oprócz powyższych perełek odwiedzić można również świątynię bogini Izydy – kompleks sakralny na wyspie Philae, do której trzeba dopłynąć łódką. Zwiedza się ją raczej bez towarzystwa, bo po wyjściu z łódki zostajemy na wyspie sami. W oddali słychać tylko śmiechy i rozmowy panów czekających w fellukach na nasz powrót.

[Not a valid template]

Autor: Ewa

Humanistka z wykształcenia, pracownik branży lotniczej, pasjonująca się relacjami międzyludzkimi, poznawaniem nowych kultur, islamem i fotografią. Co jakiś czas pakuje plecak i jedzie tam, dokąd ciągnie ją serce. Kiedyś dostała propozycję dołączenia do ekipy koleżanek wybierających się do Ameryki Południowej i to wystarczyło, by złapała bakcyla podróżowania. Lubi być blisko ludzi i ich życia. Współtwórczyni tego bloga.

Udostępnij ten post na:

Zostaw odpowiedź