Świątynie Ajanty
Ajanta to kompleks 30 buddyjskich świątyń w centralnych Indiach, wykutych w jaskiniach. Są dwa typy świątyń vihary (klasztory) i chaitye (kaplice). Czas rozpoczęcia ich budowy przypada na II wiek p.n.e., a zakończenia – na VI wiek n.e.
Jaskinie są dużo starsze niż te w Ellorze, o których wkrótce. Zostały odkryte przypadkiem, w 1819 roku, przez brytyjskiego myśliwego Johna Smitha (bardzo charakterystyczne imię i nazwisko, czyż nie?) i jego towarzyszy, którzy polowali w tym rejonie. Dziś wpisane są na listę Światowych Miejsc Dziedzictwa i zwane są Louvrem starożytnych Indii.
Zapraszam na krótki film ze zwiedzania jaskiń. Niestety, wnętrza świątyń są zbyt słabo oświetlone, by można było nakręcić tam coś rozsądnego. Możecie obejrzeć je jedynie z zewnątrz. Ale i tak warto!
W ogóle to dopadł mnie monsun. Pada od rana, a najstarsi Hindusi w Calangute przewidują, że padać ma do popołudnia. Ciężko mi w taką pogodę jeździć motorem po północnym Goa. Aż żal, bo dorwałem “Royal Enfielda”, potężną maszynę z czasów drugiej wojny światowej – w świetnym stanie i naprawdę za grosze. Mam za to dużo czasu na ogarnięcie fotek i filmów. Z tej okazji wrzucam moje, zmontowane w jeden film, “wpadki” przy nagrywaniu. Żeby nikt nie myślał, że występowanie przed kamerą jest takie proste. :)